ExploreNorth, your resource center for exploring the circumpolar North

Return to the Home Page The ExploreNorth Blog Arctic & Northern Books About ExploreNorth Contact ExploreNorth

Search ExploreNorth



A Watery Grave - Drownings in the Yukon & Alaska

by Murray Lundberg


Chronological Listing

Introduction
Alphabetical Listing (with biographical notes)

1891
June 6 - ANDERSON, T.O., ROBINSON, Lt. L.L., MOORE, W.C., HAASLER, J., NELSON, A. and SMITH, H. (Icy Bay, Alaska)
1897
October 8 - HAMILTON, Silas Colfax (Summit Lake, White Pass)
October 9 - McMANUS, Joe; VAVELLOF, Peter (Lake Bennett)
November - ANTHONY, Frank (White Horse Rapids)
November - FREEMAN, Mr. (Yukon River)
1898
April 1 - BLACK, James F. (Stikine River)
May - ANGOOD, William (Lake Bennett)
May 7 - unknown (Stikine River below Glenora)
May 10 - BARNES, Thomas A., RICHARD, Luc (Lake Bennett)
May 15 - SHAW, L.G. (Windy Arm, Yukon)
May 28 - McKINNON, Mr.; MATHESON, Mr. (Stikine River)
May 28 - VEITCH, R.T. (Lake Bennett)
Spring - GRAHAM, Duncan (near Wrangell)
June - CLANCY, R.H. (Miles Canyon)
June - unknown (Thirty Mile section of Yukon River)
June - LESLIE, N.G. (Lake Bennett)
June - MELHAM, George (Yukon River at Big Salmon)
June 5 - BOYD, W., HERMAN, G. (White Horse Rapids)
June 6 - COPE, Mr. (Shallow Lake, Yukon)
June 14 - BROOKS, James (White Horse Rapids)
June 16 - FIELD, G.R. (White Horse Rapids)
June 20 - O'BRIEN, E.T. (Stikine River at Telegraph Creek)
June 24 - LYONS, W.G.; MONTEGAZZA, G. (Lake Laberge, Yukon)
June 29 - unknown (Lake Lebarge, Yukon)
July - KELLEY, Charles (?, Yukon)
July - unknown (Klaheena River, Dalton Trail)
July - unknown (Toochai River, BC)
July 2 - unknown (White Horse Rapids)
July 9 - MULHERN, George (Yukon River below Big Salmon)
July 15 - unknown (Lake Laberge)
July 18 - AMOS, Ernest (Salmon River, Yukon)
August 24 - GRENIER, Joseph (Atlintoo River, BC)
August 29 - BROWN, J. (Stikine River)
August 31 - MITCHELL, R. (Stikine River)
September - MARTIN, Ike (Dalton Trail)
late September - LEE, John (Yukon River)
1899
May 17 - HARMON, Mr. A. (Otter Lake, Atlin)
May - R. SAUNDERS (Lake Bennett)
May 28 - HILIGER, Mr.; SCHOCK, Mr. (Lake Bennett)
May - R. SAUNDERS (Lake Bennett)
June - GREEN, L.; HEFFERMAN, W.; KINLEY, Mr.; MAHLON, H. (Five Fingers Rapids)
July 29 - DUNN, Peter (Five Fingers Rapids)
August 2 - TACHE, Louis (Five Fingers Rapids)
August 7 - THOMAS, Elias (Stewart River)
November 12 - BATTY (BEATTY?), Fred; SMITH, Joseph (White Horse Rapids)
1900
June - PUSCH, Anton (White Horse Rapids - not confirmed)
July 21 - MONASTES, Walter; STEWART, Mrs.; STEWART, Ada (Thirty Mile section of Yukon River))
September 21 - SCHLAG, Frank (Whitehorse)
1901
July 2 - MERRYMAN, Orin D. (Yukon River above Eagle)
July 8 - McLAREN, Elton B. (slough at Dawson)
August 31 - DONARD, T. (Lake Laberge, Yukon)
early October - ROBERTSON, Tracy; STEVENS, Captain George (Nome)
October 19 - WILLIAMS, Ernest (Whitehorse)
December 26 - CAMPBELL, Norman M.; HEATHCOTE, Spencer G. (near mouth of Stikine River)
1902
May 6 - LEBLANC, Frank (Klondike River)
June 18 - CONNORS, May (Yukon River at Dawson)
August - SIMONS, Isaac (Fortymile River)
November 30 - ABBEY, Joseph; McINTYRE, Jack (Golden Gate, Taku Lake)
1903
May - McCURRAN, John (Five Fingers Rapids)
May 5 - COPPING, William B. (Yukon River near Kirkman Creek, Yukon)
May 15 - BAILEY, Mr.; FRANK, John; HEGLAND, John (Klondike River)
May 16 - HARKIN, Bud; WALLACE, Lila (Whitehorse Rapids)
July 2 - MURCHISON, Alex (Bonanza Creek, Yukon)
July 29 - SAM, Stick (Slim's River, Yukon)
September 14 - ALOCK, Marke (Yukon River near Dawson)
1904
April 22 - PUTNAM (Bonanza Creek)
1905
May - ANDERSON, Herman Van Feumer (ditch in Dawson City)
1906
May 11 - SNYDER, Jacob (Yukon River near Moosehide)
June 14 - HADDOCK, Alexander G., Corporal, RNWMP (Yukon River near Ogilvie)
1907
March 15 - CUDLIP, Sergeant Albert J., NWMP (Fortymile). Buried in the RCMP Cemetery at Dawson.
May 5 - ROCK, Martin J. (Klondike River)
July 1 - MADDALEUA, J. A. (Indian River)
August 24 - HENZEL, Joseph (Yukon River)
1908
June 15 - IVANCEVIC, Miholojo (Klondike River)
June 20 - LaROSE, Alphonse "Al" and LaROSE, Eugene "Gene" (Whitehorse Rapids)
July 9 - STANLEY, Jesse (Yukon River at Dawson)
1911
August 3 - McCAUST, H. (Yukon River)
September 5 - ANGELOS, Louis (slough in Dawson City)
September 5 - HALLAND, Charles (Yukon River at Dawson)
1913
July - ROTKAVICK, John (Stewart River)
1914
January 7 - LUINBERG, John (White River)
1915
June 3 - SNUGG, David (Yukon River)
1918
July 11 - WITHYCOMB, Sam (Stewart River)
August 16 - FOWLOW, Thomas (Yukon River)
1924
May 22 - BRIMSTON, Georgie (Klondike River)
1926
May 31 - AASLUND, John (Granville)
1933
August 25 - DRURY, Thomas (Yukon River at Selkirk).
1936
June 14 - BRYAN, Edward Joseph John (Dawson ferry crossing)
August 2 - LAWLISS, Sgt. Oliver; LAWLISS, Mrs.; LAWLISS, Dean; STONE, Mrs. H. P.; McWAIN, Sgt. Paul (Haines)
September 7 - HARTNETT, John Patrick (Yukon River at Carmacks)
1937
September 2 - BARRY, R. W. (Nelson Island)
1945
May 31 - McCANNEY, Patrick (Yukon River at Whitehorse)